Прејди на содржината

Бесков

Координати: 52°10′N 14°15′E / 52.167° СГШ; 14.250° ИГД / 52.167; 14.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бесков
Градскиот плоштад
Градскиот плоштад
Градскиот плоштад
Грб на Бесков
Бесков во рамките на Германија
Бесков
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Градски единици 8
Градоначалник Франк Штефен (СДП)
Основни податоци
Површина 77,15 км2
Надм. височина 40 м
Население 8.070 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15848
Повик. бр. 03366
Портал beeskow.de
Местоположба на градот Бесков во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°10′N 14°15′E / 52.167° СГШ; 14.250° ИГД / 52.167; 14.250

Бесков (германски: Beeskow, долнолужички: Bezkow) — град во Бранденбург, Германија и седиште на округот Одра-Шпре. Се наоѓа на реката Шпре, 30 километри југозападно од Франкфурт на Одра.

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)