Шторков (Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шторков
Авионски поглед кон Шторков
Авионски поглед кон Шторков
Авионски поглед кон Шторков
Грб на Шторков
Шторков (Бранденбург) во рамките на Германија
Шторков (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Градски единици 13
Градоначалник Кристина Герике (независна)
Основни податоци
Површина 179,96 км2
Надм. височина 37 м
Население 9.352 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15859
Повик. бр. 033678
Портал storkow.de
Местоположба на градот Шторков во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°15′N 13°56′E / 52.250° СГШ; 13.933° ИГД / 52.250; 13.933Координати: 52°15′N 13°56′E / 52.250° СГШ; 13.933° ИГД / 52.250; 13.933

Шторков (Марк) (германски: Storkow (Mark)) е град во округот Одра-Шпре, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа 15 километри југозападно од Фирстенвалде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)