Рагов-Мерц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рагов-Мерц
Селската црква во Мерц
Селската црква во Мерц
Селската црква во Мерц
Рагов-Мерц во рамките на Германија
Рагов-Мерц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Шлаубетал
Месни единици 2
Градоначалник Вернер Грешке (независен)
Основни податоци
Површина 43,54 км2
Надм. височина 46 м
Население 527 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15848
Повик. бр. 03366
Портал www.amt-schlaubetal.de
Местоположба на Рагов-Мерц во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°12′0″N 14°18′0″E / 52.20000° СГШ; 14.30000° ИГД / 52.20000; 14.30000Координати: 52°12′0″N 14°18′0″E / 52.20000° СГШ; 14.30000° ИГД / 52.20000; 14.30000

Рагов-Мерц (германски: Ragow-Merz) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)