Прејди на содржината

Динсдорф-Радлов

Координати: 52°13′59″N 14°03′0″E / 52.23306° СГШ; 14.05000° ИГД / 52.23306; 14.05000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Динсдорф-Радлов
Административна зграда во Динсдорф-Радлов
Административна зграда во Динсдорф-Радлов
Административна зграда во Динсдорф-Радлов
Динсдорф-Радлов во рамките на Германија
Динсдорф-Радлов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Шармицелзе
Месни единици 2
Градоначалник Клаус Фишер (Die Linkspartei)
Основни податоци
Површина 9,34 км2
Надм. височина 45 м
Население 604 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15864
Повик. бр. 033677
Портал www.amt-scharmuetzelsee.de
Местоположба на Динсдорф-Радлов во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°13′59″N 14°03′0″E / 52.23306° СГШ; 14.05000° ИГД / 52.23306; 14.05000

Динсдорф-Радлов (германски: Diensdorf-Radlow) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)