Фирстенвалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фирстенвалде
Центарот на градот
Центарот на градот
Грб на Фирстенвалде
Фирстенвалде is located in Германија
Фирстенвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Градски единици 5
Градоначалник Ханс-Улрих Хенгст (независен)
Основни податоци
Површина 70,55 км2
Надм. височина 43 м
Население 31.992 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 453 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15517
Повик. бр. 03361
Портал www.stadt-fuerstenwalde.de
Местоположба на градот Фирстенвалде во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Координати 52°22′N 14°04′E / 52.367° СГШ; 14.067° ИГД / 52.367; 14.067Координати: 52°22′N 14°04′E / 52.367° СГШ; 14.067° ИГД / 52.367; 14.067

Фирстенвалде или службено Фирстенвалде/Шпре (германски: Fürstenwalde, полски: Przybór[2]; до 2000 Фирстенвалде (Шпре)) — град во округот Одра-Шпре, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Шпре, 55 километри источно од Берлин.

Историја[уреди | уреди извор]

Фирстенвалде бил првпат забележан во 1272. Во 1373, бискупот Венцеслав го преместил официјалното седиште на Бискупијата Лебус од Гериц на Одра во Фирстенвалде и неговата Мариенкирхе (Marienkirche) била подигната на ниво на катедрала. Последниот католички бискуп бил Георг фон Блументак (1490-1550), кој бил под опсада во неговиот дворец од реформистите предводени од Никел фон Минквиц. Бискупот побегнал замаскиран низ прозорец. Бискупијата била секуларизирана во текот на реформацијата во 1555 и целосно распуштена во 1598 од маркгрофот на Бранденбург, Јоаким Фридрих.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Фирстенвалде е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)
  2. Mapa Polski 1:500 000 Wojskowy Instytut Geograficzny Sztabu Generalnego W.P., Warszawa 1947

Надворешни врски[уреди | уреди извор]