Бад Заров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бад Заров
Железничката станица
Железничката станица
Бад Заров is located in Германија
Бад Заров
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Шармицелзе
Месни единици 4
Градоначалник Герлинде Штобрава (Die Linke)
Основни податоци
Површина 51,98 км2
Надм. височина 45 м
Население 6.003 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 115 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15526
Повик. бр. 033631
Портал www.bad-saarow.de
Местоположба на Бад Заров во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Координати 52°16′59″N 14°04′0″E / 52.28306° СГШ; 14.06667° ИГД / 52.28306; 14.06667Координати: 52°16′59″N 14°04′0″E / 52.28306° СГШ; 14.06667° ИГД / 52.28306; 14.06667

Бад Заров (германски: Bad Saarow) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)