Миксдорф

Координати: 52°12′N 14°24′E / 52.200° СГШ; 14.400° ИГД / 52.200; 14.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Миксдорф
Црква во Миксдорф
Црква во Миксдорф
Црква во Миксдорф
Грб на Миксдорф
Миксдорф во рамките на Германија
Миксдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Шлаубетал
Градоначалник Карл-Фридрих Рубах (СДП)
Основни податоци
Површина 13,03 км2
Надм. височина 61 м
Население 914 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15299
Повик. бр. 033655
Местоположба на Миксдорф во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°12′N 14°24′E / 52.200° СГШ; 14.400° ИГД / 52.200; 14.400

Миксдорф (германски: Mixdorf) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)