Волтерсдорф (Бранденбург)

Координати: 52°26′52″N 13°45′26″E / 52.44778° СГШ; 13.75722° ИГД / 52.44778; 13.75722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Волтерсдорф
Плоштадот со општинското собрание во позадина
Плоштадот со општинското собрание во позадина
Плоштадот со општинското собрание во позадина
Волтерсдорф (Бранденбург) во рамките на Германија
Волтерсдорф (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Градоначалник Волфганг Хене (независен)
Основни податоци
Површина 9,12 км2
Надм. височина 50 м
Население 8.423 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 924 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15569
Повик. бр. 03362
Портал woltersdorf-schleuse.de
Местоположба на Волтерсдорф во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°26′52″N 13°45′26″E / 52.44778° СГШ; 13.75722° ИГД / 52.44778; 13.75722

Волтерсдорф (германски: Woltersdorf) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург. Често е нарекувана и како Волтерсдорф кај Берлин или Волтерсдорф кај Еркнер поради големиот број на места со истото име во Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на три езера, Флакенско, Калкско и Бауернско Езеро, помеѓу Шенајхе, берлинската шума и Еркнер. Волтерсдорф се граничи со Ридерсдорф, Еркнер, Берлин и Шенајхе.

Историја[уреди | уреди извор]

 • Околу 1240 година, 14 фармерски семејства се населиле во селото. Денес, црквата, општинското собрание и старото училиште се наоѓаат овде, претставувајќи го центарот на Волтерсдорф. Првите жители биле земјоделци и рибари.
 • Во 1319, Волтерсдорф бил запишан првпат како Валтерсдорф славика.
 • По првпат Волтерсдорф бил забележан во 1375 во земјишната книга. Заедно со Рансдорф требал да плати данок на замокот Кепеник.
 • Во 1487 Берлин го припојува Волтерсдорф.
 • Во 1550 била изградена брана помеѓу Флакенско и Калкско Езеро.
 • Во 1550 била изградена првата црква во Волтерсдорф.
 • Од 1618 до 1648 Волтерсдорф бил напуштен (Триесетгодишна војна) и привремено ненаселен.
 • Околу 1886 била изградена туристичка кула за набљудување на врвот на Кранихсберге. Пружа прекрасен поглед од височина околу 105 метри. При ведри денови може да се види Берлинската телевизиска кула.
 • На крајот на 19 век била завршена железничката линија од Берлин. Во соседната општина, Еркнер, била изградена железничка станица. Многу Берлинци имале свои летни резиденции во Волтерсдорф.
 • Од 1913 постои трамвајска линија помеѓу браната и станицата во Рансдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]