Штајнхефел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штајнхефел
Замок Штајнхефел
Замок Штајнхефел
Штајнхефел is located in Германија
Штајнхефел
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месни единици 12
Градоначалник Волфганг Функе (ДХС)
Основни податоци
Површина 159,84 км2
Надм. височина 52 м
Население 4.495 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15518
Повик. бр. 033636
Портал www.gemeinde-steinhoefel.de
Местоположба на Штајнхефел во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Координати 52°23′59″N 14°10′0″E / 52.39972° СГШ; 14.16667° ИГД / 52.39972; 14.16667Координати: 52°23′59″N 14°10′0″E / 52.39972° СГШ; 14.16667° ИГД / 52.39972; 14.16667

Штајнхефел (германски: Steinhöfel) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)