Шпренхаген

Координати: 52°20′37″N 13°52′28″E / 52.34361° СГШ; 13.87444° ИГД / 52.34361; 13.87444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпренхаген
Црква во Шпренхаген
Црква во Шпренхаген
Црква во Шпренхаген
Шпренхаген во рамките на Германија
Шпренхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Шпренхаген
Месни единици 5
Градоначалник Ралф-Екхард Пеш (GfB)
Основни податоци
Површина 136,00 км2
Надм. височина 39 м
Население 3.495 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15528
Повик. бр. 033633
Портал www.amt-spreenhagen.de
Местоположба на Шпренхаген во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°20′37″N 13°52′28″E / 52.34361° СГШ; 13.87444° ИГД / 52.34361; 13.87444

Шпренхаген (германски: Spreenhagen, долнолужички: Sprjewiny Ług) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)