Милрозе

Координати: 52°15′N 14°25′E / 52.250° СГШ; 14.417° ИГД / 52.250; 14.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Милрозе
Административна зграда во Милрозе
Административна зграда во Милрозе
Административна зграда во Милрозе
Грб на Милрозе
Милрозе во рамките на Германија
Милрозе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Шлаубетал
Градоначалник Вернер Караш (ДХС)
Основни податоци
Површина 68,54 км2
Надм. височина 42 м
Население 4.632 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15299
Повик. бр. 033606
Портал www.muellrose.de
Местоположба на градот Милрозе во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°15′N 14°25′E / 52.250° СГШ; 14.417° ИГД / 52.250; 14.417

Милрозе (германски: Müllrose, долнолужички: Miłoraz, историски полски: Miłoradz) — град во округот Одра-Шпре, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на каналот Одра-Шпре, 15 километри југозападно од Франкфурт на Одра. Дел од градот се наоѓа во природниот парк Долина Шлаубе, именуван по реката Шлаубе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)