Грос Линдов

Координати: 52°13′59″N 14°31′59″E / 52.23306° СГШ; 14.53306° ИГД / 52.23306; 14.53306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Линдов
Црква во Грос Линдов
Црква во Грос Линдов
Црква во Грос Линдов
Грб на Грос Линдов
Грос Линдов во рамките на Германија
Грос Линдов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Брисков-Финкенхерд
Месни единици 4
Градоначалник Валтраут Вернер (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,26 км2
Надм. височина 32 м
Население 1.709 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15295
Повик. бр. 033609
Местоположба на Грос Линдов во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°13′59″N 14°31′59″E / 52.23306° СГШ; 14.53306° ИГД / 52.23306; 14.53306

Грос Линдов (германски: Groß Lindow) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)