Шлаубетал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шлаубетал
Авионски поглед кон Шлаубетал
Авионски поглед кон Шлаубетал
Авионски поглед кон Шлаубетал
Грб на Шлаубетал
Шлаубетал во рамките на Германија
Шлаубетал
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Шлаубетал
Месни единици 3
Градоначалник Зигмунд Фогелзенгер (SVK 1990 e.V.)
Основни податоци
Површина 52,34 км2
Надм. височина 118 м
Население 1.844 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15890
Повик. бр. 033654
Местоположба на Шлаубетал во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°07′0″N 14°30′0″E / 52.11667° СГШ; 14.50000° ИГД / 52.11667; 14.50000Координати: 52°07′0″N 14°30′0″E / 52.11667° СГШ; 14.50000° ИГД / 52.11667; 14.50000

Шлаубетал (германски: Schlaubetal) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)