Цилтендорф

Координати: 52°13′0″N 14°39′0″E / 52.21667° СГШ; 14.65000° ИГД / 52.21667; 14.65000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цилтендорф
Железничка станица во Цилтендорф
Железничка станица во Цилтендорф
Железничка станица во Цилтендорф
Грб на Цилтендорф
Цилтендорф во рамките на Германија
Цилтендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Брисков-Финкенхерд
Месни единици 2
Градоначалник Франк-Рајнер Фирлинг (ДХС)
Основни податоци
Површина 29,21 км2
Надм. височина 23 м
Население 1.483 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15295
Повик. бр. 033653
Портал www.ziltendorf.com
Местоположба на Цилтендорф во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°13′0″N 14°39′0″E / 52.21667° СГШ; 14.65000° ИГД / 52.21667; 14.65000

Цилтендорф (германски: Ziltendorf, полски: Sułocin) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)