Грунов-Дамендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грунов-Дамендорф
Грб на Грунов-Дамендорф
Грунов-Дамендорф is located in Германија
Грунов-Дамендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Шлаубетал
Месни единици 2
Градоначалник Бруно Блаше (СДП)
Основни податоци
Површина 44,71 км2
Надм. височина 70 м
Население 510 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15299
Повик. бр. 033655
Местоположба на Грунов-Дамендорф во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Координати 52°08′59″N 14°25′0″E / 52.14972° СГШ; 14.41667° ИГД / 52.14972; 14.41667Координати: 52°08′59″N 14°25′0″E / 52.14972° СГШ; 14.41667° ИГД / 52.14972; 14.41667

Грунов-Дамендорф (германски: Grunow-Dammendorf) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)