Рајхенвалде

Координати: 52°15′53″N 13°59′54″E / 52.26472° СГШ; 13.99833° ИГД / 52.26472; 13.99833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајхенвалде
Црква во Рајхенвалде
Црква во Рајхенвалде
Црква во Рајхенвалде
Рајхенвалде во рамките на Германија
Рајхенвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Шармицелзе
Месни единици 3
Градоначалник Инго Ноак
Основни податоци
Површина 26,03 км2
Надм. височина 52 м
Население 1.255 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15526
Повик. бр. 033631
Портал www.amt-scharmuetzelsee.de
Местоположба на Рајхенвалде во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°15′53″N 13°59′54″E / 52.26472° СГШ; 13.99833° ИГД / 52.26472; 13.99833

Рајхенвалде (германски: Reichenwalde) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)