Брисков-Финкенхерд

Координати: 52°16′0″N 14°34′59″E / 52.26667° СГШ; 14.58306° ИГД / 52.26667; 14.58306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брисков-Финкенхерд
Поглед кон Брисков-Финкенхерд
Поглед кон Брисков-Финкенхерд
Поглед кон Брисков-Финкенхерд
Грб на Брисков-Финкенхерд
Брисков-Финкенхерд во рамките на Германија
Брисков-Финкенхерд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Брисков-Финкенхерд
Градоначалник Ралф Тојер (СГ)
Основни податоци
Површина 13,47 км2
Надм. височина 35 м
Население 2.344 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 174 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15295
Повик. бр. 033609
Портал www.amt-b-f.de
Местоположба на Брисков-Финкенхерд во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°16′0″N 14°34′59″E / 52.26667° СГШ; 14.58306° ИГД / 52.26667; 14.58306

Брисков-Финкенхерд (германски: Brieskow-Finkenheerd) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа близу границата со Полска.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)