Вендиш Риц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вендиш Риц
Железничка станица во Вендиш Риц
Железничка станица во Вендиш Риц
Железничка станица во Вендиш Риц
Грб на Вендиш Риц
Вендиш Риц во рамките на Германија
Вендиш Риц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Шармицелзе
Градоначалник Зигвард Виснер
Основни податоци
Површина 25,07 км2
Надм. височина 51 м
Население 1.620 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15864
Повик. бр. 033679
Портал www.amt-scharmuetzelsee.de
Местоположба на Вендиш Риц во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°12′0″N 14°01′0″E / 52.20000° СГШ; 14.01667° ИГД / 52.20000; 14.01667Координати: 52°12′0″N 14°01′0″E / 52.20000° СГШ; 14.01667° ИГД / 52.20000; 14.01667

Вендиш Риц (германски: Wendisch Rietz) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)