Лавиц

Координати: 52°06′56″N 14°38′18″E / 52.1156° СГШ; 14.6383° ИГД / 52.1156; 14.6383
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лавиц
Лавиц во рамките на Германија
Лавиц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Нојцеле
Градоначалник Гудрун Шмедике (независна)
Основни податоци
Површина 6,00 км2
Надм. височина 42 м
Население 558 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15898
Повик. бр. 033652
Местоположба на Лавиц во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°06′56″N 14°38′18″E / 52.1156° СГШ; 14.6383° ИГД / 52.1156; 14.6383

Лавиц (германски: Lawitz, долнолужички: Ławojce) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)