Бризен (Марк)

Координати: 52°19′59″N 14°16′59″E / 52.33306° СГШ; 14.28306° ИГД / 52.33306; 14.28306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бризен
Црква во Бризен
Црква во Бризен
Црква во Бризен
Грб на Бризен
Бризен (Марк) во рамките на Германија
Бризен (Марк)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Одерфорланд
Градоначалник Герд Шиндлер (WG Бауерн)
Основни податоци
Површина 110,83 км2
Надм. височина 43 м
Население 2.881 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15518
Повик. бр. 033607
Портал www.briesen-mark.de
Местоположба на Бризен во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°19′59″N 14°16′59″E / 52.33306° СГШ; 14.28306° ИГД / 52.33306; 14.28306

Бризен (Марк) (германски: Briesen (Mark)) — село и општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа источно од главниот град Берлин, помеѓу градовите Фирстенвалде и Франкфурт на Одра. Бризен бил првпат споменат во 1403.

Општината Бризен се состои од селата Алт Мадлиц, Биген, Бризен, Фалкенберг и Вилмерсдорф. Претставува дел од општинската заедница Одерфорланд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]