Гринхајде (Марк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гринхајде (Марк)
Црква во Гринхајде
Црква во Гринхајде
Црква во Гринхајде
Грб на Гринхајде (Марк)
Гринхајде (Марк) во рамките на Германија
Гринхајде (Марк)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месни единици 6
Градоначалник Арне Кристијани (независен)
Основни податоци
Површина 125,92 км2
Надм. височина 35 м
Население 8.872 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15537
Повик. бр. 03362
Портал www.gemeinde-gruenheide.de
Местоположба на Гринхајде (Марк) во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°25′0″N 13°49′0″E / 52.41667° СГШ; 13.81667° ИГД / 52.41667; 13.81667Координати: 52°25′0″N 13°49′0″E / 52.41667° СГШ; 13.81667° ИГД / 52.41667; 13.81667

Гринхајде (Марк) (германски: Grünheide (Mark) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа југоисточно од Берлин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]