Прејди на содржината

Лангевал

Координати: 52°19′59″N 14°05′59″E / 52.33306° СГШ; 14.09972° ИГД / 52.33306; 14.09972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лангевал
Црква во Лангевал
Црква во Лангевал
Црква во Лангевал
Лангевал во рамките на Германија
Лангевал
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Шармицелзе
Градоначалник Бербел Клајншмит (независна)
Основни податоци
Површина 13,27 км2
Надм. височина 43 м
Население 885 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15518
Повик. бр. 03361
Портал www.amt-scharmuetzelsee.de
Местоположба на Лангевал во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°19′59″N 14°05′59″E / 52.33306° СГШ; 14.09972° ИГД / 52.33306; 14.09972

Лангевал (германски: Langewahl) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)