Визенау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Визенау
Црква во Визенау
Црква во Визенау
Грб на Визенау
Визенау is located in Германија
Визенау
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Брисков-Финкенхерд
Градоначалник Рајнер Бублак (СДП)
Основни податоци
Површина 29,59 км2
Надм. височина 39 м
Население 1.265 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15295
Повик. бр. 033609
Портал http://www.brieskow-finkenheerd.de/
Местоположба на Визенау во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Координати 52°13′59″N 14°35′59″E / 52.23306° СГШ; 14.59972° ИГД / 52.23306; 14.59972Координати: 52°13′59″N 14°35′59″E / 52.23306° СГШ; 14.59972° ИГД / 52.23306; 14.59972

Визенау (германски: Wiesenau, полски: Sucha Grobla) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)