Фогелзанг (Бранденбург)

Координати: 52°10′59″N 14°40′0″E / 52.18306° СГШ; 14.66667° ИГД / 52.18306; 14.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фогелзанг
Споменик во чест на паднатите борци од двете светски војни
Споменик во чест на паднатите борци од двете светски војни
Споменик во чест на паднатите борци од двете светски војни
Грб на Фогелзанг
Фогелзанг (Бранденбург) во рамките на Германија
Фогелзанг (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Брисков-Финкенхерд
Градоначалник Нилс Хаген Гиза
Основни податоци
Површина 5,79 км2
Надм. височина 27 м
Население 719 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 124 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15890
Повик. бр. 03364
Местоположба на Фогелзанг во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°10′59″N 14°40′0″E / 52.18306° СГШ; 14.66667° ИГД / 52.18306; 14.66667

Фогелзанг (германски: Vogelsang, полски: Ptaszkowice) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)