Прејди на содржината

Брисков-Финкенхерд (амт)

Координати: 52°16′00″N 14°34′59″E / 52.26667° СГШ; 14.58306° ИГД / 52.26667; 14.58306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон црквата во Брисков

Брисков-Финкенхерд (германски: Brieskow-Finkenheerd) — општинска заедница во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија. Неговото седиште е во Брисков-Финкенхерд.

Општинската заедница Брисков-Финкенхерд се состои од следниве општини:

  1. Брисков-Финкенхерд
  2. Грос Линдов
  3. Фогелзанг
  4. Визенау
  5. Цилтендорф

52°16′00″N 14°34′59″E / 52.26667° СГШ; 14.58306° ИГД / 52.26667; 14.58306