Прејди на содржината

Ленцен-Елбталауе

Координати: 53°04′01″N 11°28′01″E / 53.067° СГШ; 11.467° ИГД / 53.067; 11.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон замок во Ленцен

Ленцен-Елбталауе (германски: Lenzen-Elbtalaue) — општинска заедница во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Ленцен (Елба).

Општинската заедница Ленцен-Елбталауе се состои од следниве општини:

  1. Кумлозен
  2. Ланц
  3. Ленцен (Елба)
  4. Ленцервише

53°04′01″N 11°28′01″E / 53.067° СГШ; 11.467° ИГД / 53.067; 11.467