Кумлозен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кумлозен
Црква во Кумлозен
Црква во Кумлозен
Црква во Кумлозен
Кумлозен во рамките на Германија
Кумлозен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Ленцен-Елбталауе
Месни единици 3
Градоначалник Харалд Поле (UBC)
Основни податоци
Површина 21,85 км2
Надм. височина 20 м
Население 720 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19322
Повик. бр. 038794
Портал www.cumlosen.de
Местоположба на Кумлозен во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 53°01′59″N 11°40′0″E / 53.03306° СГШ; 11.66667° ИГД / 53.03306; 11.66667Координати: 53°01′59″N 11°40′0″E / 53.03306° СГШ; 11.66667° ИГД / 53.03306; 11.66667

Кумлозен (германски: Cumlosen) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Помеѓу 1945 и 1990, Кумлозен служел како источногермански граничен премин за внатрешниот пловен сообраќај на реката Елба. Преминот бил отворен за товарни пловила кои се движеле помеѓу Чехословачка, советската окупациска зона во Германија (до 1949, потоа Германска Демократска Република или Западен Берлин и британската окупациска зона (до 1949) и потоа Сојузна Република Германија. Сообраќајот бил предмет во одредбите на меѓузонскиот сообраќај, а тој помеѓу Западна Германија и Западен Берлин бил предмет на специјални одредби на Договорот за премин од 1972.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)