Прицвалк

Координати: 53°08′59″N 12°10′59″E / 53.14972° СГШ; 12.18306° ИГД / 53.14972; 12.18306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Прицвалк
Градско собрание
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Прицвалк
Прицвалк во рамките на Германија
Прицвалк
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Градоначалник Волфганг Брокман (СлДП)
Основни податоци
Површина 165,57 км2
Надм. височина 63 м
Население 11.870 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR (порано: PK)
Пошт. бр. 16928
Повик. бр. 03395
Портал www.pritzwalk.de
Местоположба на градот Прицвалк во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 53°08′59″N 12°10′59″E / 53.14972° СГШ; 12.18306° ИГД / 53.14972; 12.18306

Прицвалк (германски: Pritzwalk) — град во округот Пригниц, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на 20 километри западно од Витшток и 33 километри североисточно од Витенберге. Реката Демниц тече низ градот.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Прицвалк е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]