Легде/Квицебел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Легде/Квицебел
Црква во Легде
Црква во Легде
Црква во Легде
Легде/Квицебел во рамките на Германија
Легде/Квицебел
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Бад Вилснак/Вајзен
Градоначалник Волфганг Милстрај
Основни податоци
Површина 41,42 км2
Надм. височина 24 м
Население 606 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19336
Повик. бр. 038791
Портал www.amt-badwilsnack-weisen.de
Местоположба на Легде/Квицебел во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 52°55′0″N 11°58′0″E / 52.91667° СГШ; 11.96667° ИГД / 52.91667; 11.96667Координати: 52°55′0″N 11°58′0″E / 52.91667° СГШ; 11.96667° ИГД / 52.91667; 11.96667

Легде/Квицебел (германски: Legde/Quitzöbel) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)