Пиров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пиров
Црква во Пиров
Црква во Пиров
Пиров is located in Германија
Пиров
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Путлиц-Берге
Градоначалник Уве Кеслер
Основни податоци
Површина 37,45 км2
Надм. височина 56 м
Население 425 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19348
Повик. бр. 038785
Местоположба на Пиров во рамките на округот Пригниц
Карта
Координати 53°13′0″N 11°54′0″E / 53.21667° СГШ; 11.90000° ИГД / 53.21667; 11.90000Координати: 53°13′0″N 11°54′0″E / 53.21667° СГШ; 11.90000° ИГД / 53.21667; 11.90000

Пиров (германски: Pirow) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)