Халенбек-Ролсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Халенбек-Ролсдорф
Халенбек-Ролсдорф во рамките на Германија
Халенбек-Ролсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Мајенбург
Градоначалник Хартмут Векверт
Основни податоци
Површина 39,45 км2
Надм. височина 90 м
Население 499 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 16928, 16945
Повик. бр. 033986, 033989
Портал www.amtmeyenburg.de
Местоположба на Халенбек-Ролсдорф во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 53°15′0″N 12°19′0″E / 53.25000° СГШ; 12.31667° ИГД / 53.25000; 12.31667Координати: 53°15′0″N 12°19′0″E / 53.25000° СГШ; 12.31667° ИГД / 53.25000; 12.31667

Халенбек-Ролсдорф (германски: Halenbeck-Rohlsdorf) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)