Прејди на содржината

Триглиц

Координати: 53°13′0″N 12°05′59″E / 53.21667° СГШ; 12.09972° ИГД / 53.21667; 12.09972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Триглиц
Црква во Триглиц
Црква во Триглиц
Црква во Триглиц
Триглиц во рамките на Германија
Триглиц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Путлиц-Берге
Месни единици 3
Градоначалник Дитмар Праузе (независен)
Основни податоци
Површина 31,53 км2
Надм. височина 62 м
Население 505 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 16949
Повик. бр. 033981
Портал www.amtputlitz-berge.de
Местоположба на Триглиц во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 53°13′0″N 12°05′59″E / 53.21667° СГШ; 12.09972° ИГД / 53.21667; 12.09972

Триглиц (германски: Triglitz) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)