Карштет (Пригниц)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карштет
Железничка станица во Карштет
Железничка станица во Карштет
Железничка станица во Карштет
Грб на Карштет
Карштет (Пригниц) во рамките на Германија
Карштет (Пригниц)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Градоначалник Удо Штек (ДХС)
Основни податоци
Површина 252,18 км2
Надм. височина 34 м
Население 5.944 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19357
Повик. бр. 038797
Портал www.gemeinde-karstaedt.de
Местоположба на Карштет во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 53°08′59″N 11°45′0″E / 53.14972° СГШ; 11.75000° ИГД / 53.14972; 11.75000Координати: 53°08′59″N 11°45′0″E / 53.14972° СГШ; 11.75000° ИГД / 53.14972; 11.75000

Карштет (германски: Karstädt) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)