Прејди на содржината

Ленцен (Елба)

Координати: 53°05′28″N 11°28′24″E / 53.09111° СГШ; 11.47333° ИГД / 53.09111; 11.47333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ленцен (Елба)
Градско собрание
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Ленцен (Елба)
Ленцен (Елба) во рамките на Германија
Ленцен (Елба)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Ленцен-Елбталауе
Градски единици 9
Градоначалник Кристијан Штајнкопф (ДХС)
Основни податоци
Површина 95,75 км2
Надм. височина 19 м
Население 2.075 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19309
Повик. бр. 038792
Портал www.lenzenelbe.de
Местоположба на градот Ленцен (Елба) во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 53°05′28″N 11°28′24″E / 53.09111° СГШ; 11.47333° ИГД / 53.09111; 11.47333

Ленцен (Елба) (германски: Lenzen (Elbe)) — мал град во округот Пригниц, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Ленцен-Елбталауе.

Ленцен е сместен близу реката Елба, околу 20 километри северозападно од Витенберге. Бил место на раната победа на Германците над Вендите во 929. Фридрих, гроф на Цолерн, го присвоил од семејството Фон Квицов во 1420 поради нивното учество во востанието на вендското благородништво и му го остапил на Ото фон Блументал. Во 1422 му го одземал и повторно им го вратил на Фон Квицов во 1422.

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]