Путлиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Путлиц
Црква во Путлиц
Црква во Путлиц
Грб на Путлиц
Путлиц is located in Германија
Путлиц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Путлиц-Берге
Градски единици 13
Градоначалник Бернд Данеман (независен)
Основни податоци
Површина 118,49 км2
Надм. височина 57 м
Население 2.654 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 16949
Повик. бр. 033981
Портал www.amtputlitz-berge.de
Местоположба на градот Путлиц во рамките на округот Пригниц
Карта
Координати 53°15′N 12°03′E / 53.250° СГШ; 12.050° ИГД / 53.250; 12.050Координати: 53°15′N 12°03′E / 53.250° СГШ; 12.050° ИГД / 53.250; 12.050

Путлиц (германски: Putlitz) — град во округот Пригниц, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на 15 километри северозападно од Прицвалк и 35 километри североисточно од Витенберге. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Путлиц-Берге.

Галерија[уреди | уреди извор]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Путлиц е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]