Гилиц-Рец

Координати: 53°12′0″N 11°58′59″E / 53.20000° СГШ; 11.98306° ИГД / 53.20000; 11.98306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гилиц-Рец
Гилиц-Рец во рамките на Германија
Гилиц-Рец
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Путлиц-Берге
Градоначалник Томас Брајтлаух
Основни податоци
Површина 24,27 км2
Надм. височина 50 - 70 м
Население 454 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19348
Повик. бр. 038782
Местоположба на Гилиц-Рец во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 53°12′0″N 11°58′59″E / 53.20000° СГШ; 11.98306° ИГД / 53.20000; 11.98306

Гилиц-Рец (германски: Gülitz-Reetz) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)