Маринфлис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маринфлис
Црква Св. Богородица во Маринфлис
Црква Св. Богородица во Маринфлис
Црква Св. Богородица во Маринфлис
Маринфлис во рамките на Германија
Маринфлис
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Мајенбург
Градоначалник Ралф Кнаке
Основни податоци
Површина 76,89 км2
Надм. височина 68 м
Население 699 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 9 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 16945, 16949
Повик. бр. 033968, 033969
Портал www.amtmeyenburg.de
Местоположба на Маринфлис во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 53°19′0″N 12°09′0″E / 53.31667° СГШ; 12.15000° ИГД / 53.31667; 12.15000Координати: 53°19′0″N 12°09′0″E / 53.31667° СГШ; 12.15000° ИГД / 53.31667; 12.15000

Маринфлис (германски: Marienfließ) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)