Прејди на содржината

Платенбург

Координати: 52°58′0″N 12°01′59″E / 52.96667° СГШ; 12.03306° ИГД / 52.96667; 12.03306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Платенбург
Замок во Платенбург
Замок во Платенбург
Замок во Платенбург
Грб на Платенбург
Платенбург во рамките на Германија
Платенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Градоначалник Гудрун Хофман
Основни податоци
Површина 200,76 км2
Надм. височина 32 м
Население 3.270 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19336
Повик. бр. 038796
Портал www.plattenburg.de
Местоположба на Платенбург во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 52°58′0″N 12°01′59″E / 52.96667° СГШ; 12.03306° ИГД / 52.96667; 12.03306

Платенбург (германски: Plattenburg) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија. Именувана е по замокот на вода Платенбург, кој се наоѓа во самата општина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)