Прејди на содржината

Бад Вилснак

Координати: 52°57′0″N 11°56′59″E / 52.95000° СГШ; 11.94972° ИГД / 52.95000; 11.94972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Вилснак
Грб на Бад Вилснак
Бад Вилснак во рамките на Германија
Бад Вилснак
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Бад Вилснак/Вајзен
Градски единици 8
Градоначалник Дитрих Гапа (ДХС)
Основни податоци
Површина 79,21 км2
Надм. височина 27 м
Население 2.553 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19336
Повик. бр. 038791
Портал www.bad-wilsnack.de
Местоположба на градот Бад Вилснак во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 52°57′0″N 11°56′59″E / 52.95000° СГШ; 11.94972° ИГД / 52.95000; 11.94972

Бад Вилснак (германски: Bad Wilsnack) — град во округот Пригниц, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на половина пат помеѓу Берлин и Хамбург. Од 1928 бил официјално признаен како бањски град и тогаш го добил претставката „Бад“ што означува бања, додека претходно бил познат едноставно како Вилснак.

Преглед[уреди | уреди извор]

Црква Св. Никола во Бад Вилснак

Градот станал одредиште за поклонение откако бил запален во 14 век во текот на продорот на Хајнрих фон Билов. Се верувало дека во 1383 некои гости го преживеале пожарот, но се појавиле целите крвави. Светата крв на Вилснак била признаена кога бискупот Дитрих Ман од Хафелберг заминал да ги освети гостите како претпазливост и едниот од нив бил прекриен од крв. Јан Хус и Никола Кузански подоцна го обесхрабрувале поклонението во Вилснак, ставајќи ја под прашање природата на овие чуда и сомневајќи се во измама.

Бројни посетители дошле на поклонение во градот (кој бил повторно изграден) за да ги видат чудесните гости; нивните приходи овозможиле градот да ја изгради големата црква Св. Никола за нивно обожување, поголема градба која била потребна во парохијата. Оние кои оделе на поклонение во Вилснак купувале бакарен накит за да означат дека го посетиле местото. Овие амблеми биле во форма на тројцата гости поврзани заедно. Видени на бројни средновековни слики, предметите биле ископувани од археолошки наоѓалишта во околината. Бројките од поклонението биле конкуренција на оние во Сантјаго де Компостела во Шпанија. И покрај контроверзноста, поклонението продолжило до 1558, кога гостите биле уништени во текот на протестантската Реформација.

Приказната за крвавите гости била изрезбана во низа дрвени предмети во текот на средниот век. Градот ја користел сликата на итните пари кои биле печатени и издадени во текот на кризата со инфлацијата во 1920-тите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]