Вајзен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вајзен
Црква во Вајзен
Црква во Вајзен
Црква во Вајзен
Вајзен во рамките на Германија
Вајзен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Бад Вилснак/Вајзен
Градоначалник Бернт Вихерт (UWG)
Основни податоци
Површина 15,60 км2
Надм. височина 22 м
Население 990 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19322
Повик. бр. 03877
Местоположба на Вајзен во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 53°01′59″N 11°46′59″E / 53.03306° СГШ; 11.78306° ИГД / 53.03306; 11.78306Координати: 53°01′59″N 11°46′59″E / 53.03306° СГШ; 11.78306° ИГД / 53.03306; 11.78306

Вајзен (германски: Weisen) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)