Бад Вилснак/Вајзен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бад Вилснак/Вајзен (германски: Bad Wilsnack/Weisen) — општинска заедница во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Бад Вилснак.

Општинската заедница Бад Вилснак/Вајзен се состои од следниве општини:

  1. Бад Вилснак
  2. Брезе
  3. Легде/Квицебел
  4. Риштет
  5. Вајзен

Координати: 52°57′N 11°57′E / 52.950° СГШ; 11.950° ИГД / 52.950; 11.950