Нојштат (амт)

Координати: 52°54′00″N 12°18′00″E / 52.900° СГШ; 12.300° ИГД / 52.900; 12.300
Од Википедија — слободната енциклопедија

Нојштат (Досе) (германски: Neustadt (Dosse)) — општинска заедница во округот Источен Пригниц-Рупин, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е Нојштат (Досе).

Општинската заедница Нојштат (Досе) се состои од следниве општини:

  1. Бредин
  2. Дрец
  3. Нојштат (Досе)
  4. Зиверсдорф-Хоенофен
  5. Штидениц-Шенермарк
  6. Церниц-Лом

52°54′00″N 12°18′00″E / 52.900° СГШ; 12.300° ИГД / 52.900; 12.300