Ортранд (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ортранд (германски: Ortrand) — општинска заедница во округот Горен Шпревалд-Лужица, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Ортранд.

Општинската заедница Ортранд се состои од следниве општини:

  1. Фрауендорф
  2. Гроскмелен
  3. Кропен
  4. Линденау
  5. Ортранд
  6. Тетау

Координати: 51°22′N 13°47′E / 51.367° СГШ; 13.783° ИГД / 51.367; 13.783