Линденау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линденау
Замок во Линденау
Замок во Линденау
Грб на Линденау
Линденау is located in Германија
Линденау
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Ортранд
Градоначалник Манфред Графе
Основни податоци
Површина 11,13 км2
Надм. височина 96 м
Население 732 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01945
Повик. бр. 035755
Портал www.lindenau-ol.de/Neu/index1.html
Местоположба на Линденау во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Координати 51°23′59″N 13°43′59″E / 51.39972° СГШ; 13.73306° ИГД / 51.39972; 13.73306Координати: 51°23′59″N 13°43′59″E / 51.39972° СГШ; 13.73306° ИГД / 51.39972; 13.73306

Линденау (германски: Lindenau) — општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)