Кропен

Координати: 51°22′59″N 13°48′0″E / 51.38306° СГШ; 13.80000° ИГД / 51.38306; 13.80000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кропен
Црква во Кропен
Црква во Кропен
Црква во Кропен
Кропен во рамките на Германија
Кропен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Ортранд
Месни единици 2
Градоначалник Дорис Бодак (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,16 км2
Надм. височина 112 м
Население 714 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01945
Повик. бр. 035755
Портал www.kroppen-osl.de
Местоположба на Кропен во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Карта
Координати 51°22′59″N 13°48′0″E / 51.38306° СГШ; 13.80000° ИГД / 51.38306; 13.80000

Кропен (германски: Kroppen) — општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)