Гутеборн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гутеборн
Гутеборн is located in Германија
Гутеборн
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Руланд
Градоначалник Детлеф Ритер (независен)
Основни податоци
Површина 16,65 км2
Надм. височина 114 м
Население 520 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01945
Повик. бр. 035752
Портал www.amt-ruhland.de/guteb.htm
Местоположба на Гутеборн во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Координати 51°25′0″N 13°55′59″E / 51.41667° СГШ; 13.93306° ИГД / 51.41667; 13.93306Координати: 51°25′0″N 13°55′59″E / 51.41667° СГШ; 13.93306° ИГД / 51.41667; 13.93306

Гутеборн (германски: Guteborn) — општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)