Руланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Руланд
Градски плоштад
Градски плоштад
Грб на Руланд
Руланд is located in Германија
Руланд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Руланд
Градоначалник Еберхард Краузе (независен)
Основни податоци
Површина 37,12 км2
Надм. височина 96 м
Население 3.712 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01945
Повик. бр. 035752
Портал www.ruhland.de
Местоположба на градот Руланд во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Координати 51°28′0″N 13°52′0″E / 51.46667° СГШ; 13.86667° ИГД / 51.46667; 13.86667Координати: 51°28′0″N 13°52′0″E / 51.46667° СГШ; 13.86667° ИГД / 51.46667; 13.86667

Руланд (германски: Ruhland, лужички: Rólany) — град во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Шварце Елстер, 12 километри југозападно од Зенфтенберг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)