Хермсдорф (Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хермсдорф
Црква во Хермсдорф
Црква во Хермсдорф
Хермсдорф (Бранденбург) is located in Германија
Хермсдорф (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Руланд
Градоначалник Клаус-Петер Милер (независен)
Основни податоци
Површина 32,82 км2
Надм. височина 112 м
Население 764 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01945
Повик. бр. 035752
Портал www.amt-ruhland.de/hermslips.htm
Местоположба на Хермсдорф во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Координати 51°25′0″N 13°54′0″E / 51.41667° СГШ; 13.90000° ИГД / 51.41667; 13.90000Координати: 51°25′0″N 13°54′0″E / 51.41667° СГШ; 13.90000° ИГД / 51.41667; 13.90000

Хермсдорф (германски: Hermsdorf) — општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)