Нојпетерсхајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојпетерсхајн
Административна зграда во Нојпетерсхајн
Административна зграда во Нојпетерсхајн
Нојпетерсхајн is located in Германија
Нојпетерсхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Алтдеберн
Градоначалник Волфганг Милер (WGJN)
Основни податоци
Површина 18,71 км2
Надм. височина 124 м
Население 1.204 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 03103
Повик. бр. 035751
Местоположба на Нојпетерсхајн во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Координати 51°36′0″N 14°10′0″E / 51.60000° СГШ; 14.16667° ИГД / 51.60000; 14.16667Координати: 51°36′0″N 14°10′0″E / 51.60000° СГШ; 14.16667° ИГД / 51.60000; 14.16667

Нојпетерсхајн (германски: Neupetershain, лужички: Nowe Wiki) — општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)