Хоенбока

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хоенбока
Училиште во Хоенбока
Училиште во Хоенбока
Грб на Хоенбока
Хоенбока is located in Германија
Хоенбока
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Руланд
Градоначалник Хартмут Либуш (Wählergemeinschaft Hohenbocka)
Основни податоци
Површина 15,59 км2
Надм. височина 128 м
Население 990 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01945
Повик. бр. 035756
Портал www.amt-ruhland.de/hohenb.htm
Местоположба на Хоенбока во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Координати 51°25′59″N 14°00′0″E / 51.43306° СГШ; 14.00000° ИГД / 51.43306; 14.00000Координати: 51°25′59″N 14°00′0″E / 51.43306° СГШ; 14.00000° ИГД / 51.43306; 14.00000

Хоенбока (германски: Hohenbocka) — општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)